Seborea u novorozenců. Praktické rady a tipy pro rodiče!
Malé žluté šupinky na hlavičce
Seborea se projevuje zvýšenou produkci mazových šupinek na hlavičce dítěte a vytváří tzv. mléčné krusty. Vypadají jako takové malé žluté šupinky. Nacházejí na temeni, ale také v oblasti kolem očí a nosu, za ušima a někdy také na hrudníčku.
Často si ji můžeme splést s jinými kožními onemocněními jako je lupénka, projevy atopického ekzému nebo alergické reakce. Na pokožce se objeví růžové plošky se zarudlým okrajem potažené mastnými šupinkami. Tyto ložiska se buď mohou samy loupat, nebo naopak mokvat.
Proč vůbec vzniká u těch našich drobečků?
Jediná konkrétní příčina neexistuje. Onemocnění probíhá tak, že se na povrchu kůže přemnoží kvasinky, které se živí kožním mazem. Pokožka reaguje rychlejší buněčnou obnovou, odumřelé buňky se začnou shromažďovat na pokožce ve formě šupinek a krust, které jsou viditelné pouhým okem.
K vzniku seboroických ložisek přispívají faktory jako je genetika, hormonální změny, které mohou ovlivňovat produkci mazu, stres, nedostatek vitamínů A, D, špatná péče o pokožku, používání nevhodných nešetrných přípravků pro dětskou kůži, nadměrné pocení.
Naštěstí je seboroická dermatitida u miminek dočasným stavem, který se často sám od sebe vyřeší během prvních několika měsíců života dítěte. Avšak, u některých dětí může onemocnění trvat déle a mít tendenci se opakovat.
Zásady v péči o pokožku se seboroickou dermatitidou:
- Používat šampony a kondicionéry speciálně určené pro děti s seboreou. Tyto produkty obsahují látky, které pomáhají regulovat produkci mazu a snižují tvorbu šupin a lupů.
- Používat jemné čistící produkty. Doporučuje se používat jemné a pH neutrální produkty, které neobsahují parabeny a sulfáty, aby se minimalizovalo podráždění kůže.
- Používat teplou vodu. Při mytí vlasů a krku dítěte by měla být teplota vody pokojová, ne příliš horká, protože horká voda může podráždit kůži.
- Nepoužívat hřeben nebo kartáč na vlasy, který by mohl dráždit kůži. Místo toho by měla být kůže jemně rozčesaná prsty nebo šetrným hřebenem. Nikdy neodlupovat seboroické krusty násilím, pokožka pod nimi ještě není zralá, je velmi citlivá a náchylná k infekci.
- Používat krémy nebo oleje na kůži po koupeli, aby se hydratovala a chránila kůži. Ideální použít přírodní hydratační krém.
Jak na seboreu přírodní cestou?
Léčba seboroické dermatitidy u miminek se obvykle zaměřuje na snížení svědění a zarudnutí, stejně jako na prevenci infekcí. To může zahrnovat použití krémů a mastí obsahujících kortikosteroidy, antifungální léčiva nebo antimikrobiální látky.
Existuje však několik přírodních látek, které se tradičně používají k léčbě seborey u dětí, včetně miminek:
- Tea tree olej: Tento olej se používá pro své protizánětlivé a antifungální vlastnosti a může pomoci snížit tvorbu šupin a lupů.
- Kokosový olej: Tento olej má hydratační a zklidňující účinky a může pomoci snížit podráždění kůže.
- Aloe vera: Aloe vera má hydratační a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit svědění a zarudnutí kůže.
- Měsíček lékařský: Měsíček má protizánětlivé a antifungální vlastnosti a může pomoci snížit svědění a zarudnutí kůže.
- Bambucké máslo: Bambucké máslo má hydratační a zklidňující účinky a může pomoci zmírnit podráždění kůže.
A co pomohlo nám?
Bohužel i my jsme si prošly s dcerou seboreu. Dcera měla jak krusty na hlavičce, tak měla suchá a začervenalá místa po tvářích a za ušima. Byla nám doporučena zinková mastička a musím říct, že nás to zachránilo. Seborea totiž vzniká v důsledku přemnožení kvasinek a na ty je k zaléčení vhodný právě zinek. Pravidelně jsme mazali a vyrážka byla pryč. Mohu doporučit Medarek zinkovou mastičku s čistě přírodním složením.