Trápí Vás nachlazení? Tymiánové mastičky na nachlazení pro děti i dospělé ZDE

Krásné a zdravé opalování pro děti ZDE

Snad každá maminka se setkala u svého dítěte s opruzeninami! Jakto? Pokožka kojenců je výrazně tenčí, citlivější a snáze může dojít k jejímu narušení. Milé maminky poradíme Vám, jak vykouzlíte svému miminku nejen úsměv na tváří, ale také krásný a zdravý zadeček!

Nepříjemné opruzeniny

Opruzeniny jsou u miminek nejčastější kožní onemocnění, setká se s nimi více než 50 % všech dětí do 1 roku života. Jedná se o zarudlá místa, kde o sebe třou dvě plochy pokožky. Nejčastěji se vyskytují na zadečku. Ten bývá červený, bolavý a nepříjemně svědí. Děti jsou často pak neklidné, podrážděné a plačtivé. Bolestivá ložiska bývají citlivá na dotek a mohou začít mokvat. V případě, že kůže mokvá, a objevují se drobné prasklinky, může být onemocnění vážnější. Pokud problémy s opruzeninami přetrvávají déle než 3-4 dny, navštivte raději lékaře.

Proč vznikají?

Hlavní příčinou vzniku opruzenin bývá amoniak, který vzniká jako následek bakteriálního rozkladu močoviny, uvolněný z moči, tedy při málo častém přebalování. Zkrátka dítě je delší dobu v plenkách, kde vlhké prostředí dráždí pokožku a dochází tak k nepříjemnému zapaření. Pokud má dítě průjem, látky jsou mnohem agresivnější a je těžší miminko udržet v suchu.

Kromě nedostatečné hygieny svoji roli hraje také samotná plenka a její složení. Většina komerčních plen obsahuje spoustu nevhodných látek například polyethylen, což je plášť plenky, který můžeme přirovnat k mikrotenovému sáčku. Pokožka pod touto vrstvou absolutně nedýchá a je pro dítě nevhodná. Proto doporučujeme se zaměřit na výběr výběr vhodných plen, které jsou více než z poloviny biologicky rozložitelné.

Nepříznivě může působit také nadměrná kosmetická péče či nevhodná kosmetika, která narušuje ochrannou vrstvu pokožky. Svůj podíl má též růst zoubků, jakákoliv infekce či zvýšené pocení miminek a to zejména v létě.

Krásný a zdravý zadeček miminka jednou pro vždy!

Nejzásadnější je udržet zadeček v čistotě a suchu. Toho dosáhneme častým přebalováním. Doporučujeme přebalovat alespoň 8x za den. Pokožka dítěte je citlivá a snadno tak může dojít k jejímu zapaření. Při přebalování dbejte na to, abyste zadeček miminka dostatečně očistili. K tomu můžete použít čistící mléko na zadeček. Dlouhodobým pečlivým přístupem k pokožce snižujete riziko, že se opruzenina u dítěte vůbec vyskytne.

Výběr vhodných plenek je zásadní. Volte takové, které jsou dermatologicky testované, tedy šetrné k dětské pokožce, biologicky rozložitelné, z přírodních materiálů, prodyšné, nebělené chlórem, bez obsahu parfémů, barviv a latexu. Výběr je opravdu těžký, nicméně zde naleznete již ověřenou kvalitu.

Větrejte plenkovou oblast. Dopřejte miminku pár minut bez plenky, nechte pokožku volně dýchat. Je to totiž nejlepší prevence.

Vyhněte se používání ubrousků s obsahem alkoholu a parfemací.

Ošetřete zadeček mastí. Začervenanou a bolavou pokožku miminka je potřeba hydratovat a regenerovat. Mastička na opruzeniny by měla být klinicky testována, neměla by obsahovat parfemace a chemické látky, které by mohly popřípadě vyvolat alergii. K pokožce miminka by měla být naopak co nejjemnější a nejšetrnější.

Jaká je vhodná kosmetika na opruzeniny pro miminko?

Oblíbenou mastičkou mezi maminkami patří především Weleda měsíčkový kojenecký krém obsahuje výtažky z měsíčku lékařského, má zklidňující a regenerační účinky.

Další možnou volbou je Kvitok, jejich 100 % přírodní zinkový balzám obsahuje vitamín E a mangové máslo, které má protizánětlivé a hojivé účinky.

Lasaponaria ochranný krém na přebalování BIO, nádherně voní a je vyroben z nejkvalitnějších lokálních surovin. Obsahuje měsíček, heřmánek a vitamín E. Pokožku zjemňuje, vyživuje a zvláčňuje.

Nobilis Tilia, zklidňující krém na opruzeniny Eda, obsahuje éterický olej z levandule lékařské, který snižuje podráždění a zčervenání, rychle ulevuje při zarudnutí nebo při pocitu svědění. A extrakt z lilie bělostné přispívá k udržení hydratace, zvláčňuje a regeneruje.

Medarek, jejich zinková mastička obsahuje výživné bambucké máslo, které zjemňuje, zklidňuje a urychluje hojení. Jojobový olej má výborné protizánětlivé a hojivé účinky. Vitamin E je jeden z nejdůležitějších antioxidantů, které chrání kožní buňky před podrážděním.

Krém na opruzeniny BIO Pure Beginnings obsahuje organický baobabový extrakt, levandulový a tea-tree esenciální olej, které spolu s pečujícími rostlinnými oleji zabraňují tvorbě opruzenin.

Recenze maminky: osvědčeno, funguje!

Ano i nás nějakou dobu trápily opruzeniny, ale díky vhodným plenkám (momentálně používáme Moltex) a kombinaci krémů jsme se jich naprosto zbavily. Co se týče vlhčených ubrousků, používáme buď zela přírodní nebo pro domácí použití je jasnou volbou perlan. Zadeček dítěte je pak krásně voňavý a zdravý.

Zkuste změnu. Pokud vše svědomitě plníte, ale stále to nezabírá, je možné, že například používáte nevhodný prací práček, aviváž či kosmetické přípravky a jedna z obsažených složek dráždí kůži miminka. Zkuste danou věc vyřadit.  Pokud se stav nelepší či naopak zhoršuje, vyhledejte svého pediatra.