NAKUP S 20 % SLEVOU KOSMETIKU MEDAREK

OSOBNÍ ODBĚR OLOMOUC

Z důvodu nemoci budeme odesílat balíčky od pondělí, děkujeme za pochopení

Porodníci uvádí, že při porodu bývá poraněno více než 80 % žen, ať už spontánně nebo nastřižením. Lze tomu předejít? Rozhodně! Milé maminky, poradíme Vám 10 osvědčených tipů, se kterým porod zvládnete snadno a hravě.

Vyzkoušejte aniball

Věděli jste, že se během porodu tkáně pánevního dna natáhnou až o 300 %? Maximální pnutí nastává v momentu průchodu hlavičky dítěte. Je jasné, že nepřipravená tkáň může způsobit komplikace včetně rutinního nástřihu. Hojení bývá zdlouhavé, komplikované a poranění hráze často způsobuje trvalé negativní následky. Lze to nějak ovlivnit? Ano!

Aniball je osvědčená pomůcka pro snazší porod.  Umožňuje nácvik vědomého uvolnění pánevního dna za pomoci hlubokého nádechu, vyzkoušení vhodné porodní polohy a pocitu tlaku, který způsobuje nutkání na vypuzování miminka. Výrazně snižuje riziko poranění hráze a pomáhá obnovení správné funkce pánevního dna po šestinedělí. Vhodné je začít od 37 týdne těhotenství.

Masáž hráze

Masáž hráze je jednou z možností prevence porodního poranění. Podporuje elasticitu tkáně a může snížit riziko poranění či nutnosti nástřihu (epiziotomie). Z výsledků vědeckých studií vyplývá, že je výhodná a lepší než žádná masáž. Je určena především vědomým ženám, které se na porod chtějí aktivně připravit.

Pravidelná masáž hráze od šestého až osmého týdne před porodem přispívá ke zlepšení její pružnosti. Vláčná a dobře prokrvená hráz pak snáze odolává vystavené námaze a rychleji se zotavuje.

Při masáži je důležité mít čisté ruce, kvůli riziku infekce. K masáži hráze je nejvhodnější použít speciální masážní olej určený přímo na hráz. Jemným tlakem masírujte kůži mezi pochvou a konečníkem, ideálně každý den, maximálně však 5 minut! Optimálně po sprchování. V případě, že trpíte na vaginální zánět, masáž raději odložte.

Relaxace v teplé vodě

Teplá voda pomáhá uvolňovat stažené tkáně a tím tlumí bolest a urychluje otevírání, zlepšuje také prokrvení dělohy a tím pomáhá jejímu lepšímu fungování. Teplá sprcha pomáhá prohřát a uvolnit podbřišek nebo bolavá záda. Krouživými pohyby proudem vody je možné masírovat oblast kříže, s tím může pomoci například partner. To pomáhá nejen od bolesti, ale také urychluje otevírání. Pokud máte možnost si dát vanu, ideální je kombinace s aromaterapií. Pro hřejivý pocit můžete použít také termofor na bříško.

Aromaterapie

Vyzkoušejte aromaterapii, má velmi příznivé účinky, uvolňuje mysl, zlepšuje soustředěnost, zmírňuje svalové napětí, odhání strach, který má snad každá prvorodička, ale hlavně působí proti bolesti a urychluje porod. Vhodné je použít jasmín, přispívá k lepšímu průběhu porodu, otupuje bolestivé stahy dělohy, ale zároveň posiluje kontrakce. Geranium funguje protistresově, uklidňuje rodička a pomáhá překonat strach. Rozmarýn povzbuzuje při únavě a vyčerpání. Levandule působí proti bolesti a proti úzkosti. Šalvěj urychluje porod. Růže napomáhá k rozestoupení kostí. Nebo můžete vyzkoušet již nakombinované éterické oleje První porodní olej uvolňuje svaly, podporuje hluboké dýchání. Posiluje pocity bezpečí a důvěry, dodává odvahu. Druhý porodní olej pomáhá děložním stahům, zmírňuje jejich bolestivost a prohlubuje dýchání.

Masáž

Masáž zad nebo končetin během porodu dokáže přímo zázraky. Jemné doteky uklidňují, zmírňují bolest a celkové napětí. K masáži lze využít éterické oleje uvolňující či stimulující, podle potřeby. Všechny typy masáží, které se při porodu používají, by měly být mamince příjemné. Nikdy si nenechte dělat něco, co vám nedělá dobře. Napětí ve vašem těle by se akorát zvýšilo.

Cvičení

Ukazuje se, že ženy, které se hýbou nejen před porodem ale i během těhotenství, mají kratší a méně komplikovaný porod. Před porodem je ideální využít porodní míč. Doporučuje se pohyb mírně dolů a zase nahoru s roztaženýma nohama, což pomáhá miminku sesunout se hlouběji do porodních cest. Využíváte při tom zákonu gravitace. Tyto pohyby však třeba provádět maximálně opatrně, aby žena z míče náhodou nespadla a neublížila sobě nebo miminku.

Dýchání

Nejjednodušší technika je pravidelné dýchání. Dýchat je třeba vědomě, soustředit se a myslet na to, že každý nádech dodává kyslík dítěti i pracující děloze. Pokud se chcete osvojit správnou techniku dýchání, je vhodné absolvovat předporodní kurz, kde vám porodní asistentka vše ukáže a vysvětlí.

Psychologická podpora

Proto, aby se rodička uvolnila a celý porodní proces proběhl hladce, potřebuje naplnit pocity jistoty, bezpečí, lásky, sounáležitosti v podobě přítomnosti a podpory blízké osoby, partnera či rodiny. Pokud nikoho takového nemáte, můžete využít služeb duly či poporodní asistentky. Dula je speciálně vyškolená žena, která doprovází ženu v těhotenství, během porodu a v poporodním období a poskytuje jim psychickou i fyzickou podporu. Smyslem její práce je přispívat k tělesné i duševní pohodě matek a novorozenců a celé nové rodiny. Doprovází, informuje, povzbuzuje, pomáhá.

Sebedůvěra

Pokud se chcete u porodu cítit dobře a sebejistě, určitě se odpoutejte se od hrůzostrašných příběhů, Nenechte se strašit od kamarádek a známých, nebádejte na internetu, snažte se důvěřovat sobě a miminku. Víra ve schopnost vašeho těla a v moudrost miminka pomůže hladšímu průběhu porodu.

Otevřená mysl

Zaměřte svoji pozornost na něco příjemného, veselého, hřejivého. Odprostěte se od vnímání bolestivých podnětů. Můžete k tomu využít svoji oblíbenou písničku, film či afirmace určené přímo pro porod. Afirmace pozitivně naladí, upevní vaši sebedůvěru, že těhotenství je zdravé a tělo bylo stvořeno pro jemný a pohodlný porod. Příjemně se nalaďte a poslouchejte.